Ile razy dziennie dezynfekuje dłonie pracownik placówki medycznej?

Średnio pracownicy placówek medycznych dezynfekują dłonie…kilkadziesiąt razy dziennie. Niektórzy nawet do stu razy

Zgodnie z WHO Guidelines on Hand Hygiene in Health Care higieniczne mycie rąk trwa około 90 sekund. Chirurgiczne mycie rąk zajmuje 3 do 5 minut.

Procedury mycia i dezynfekcji rąk przez pracowników szpitali i innych placówek medycznych są ściśle określone, ponieważ badania wskazują, że ręce pracowników ochrony zdrowia to podstawowe źródło transmisji zakażeń szpitalnych. Higiena rąk wśród personelu medycznego ma więc ogromne znaczenie.

Środki do dezynfekcji zawierają ponad 60% alkoholu. Jak łatwo się domyślać bardzo dużym problemem jest dbanie o skórę rąk, która jest bardzo podrażniona i podatna na zakażenia bakteryjne czy grzybicze. Mydło i woda oraz środki dezynfekcyjne zmywają zarazki i brud, ale także usuwają naturalne, ochronne oleje ze skóry, powodując jej wysychanie.

Co zatem robić, aby zapobiec uszkodzeniu skóry?

Przede wszystkim, zgodnie z badaniami, środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, które zabijają drobnoustroje na skórze bez usuwania jakichkolwiek zanieczyszczeń, podrażniają ręce mniej niż mydło. Można je więc stosować zamiast mycia, w sytuacjach kiedy ręce nie są brudne, np. po dotknięciu klamki lub innej powierzchni, na której mogą znajdować się zarazki.

Po umyciu rąk, o ile czas na to pozwala, lepiej jest je osuszyć, niż pocierać ręcznikiem. Można je delikatnie osuszyć, pozostawiając odrobinę wilgoci, a następnie nałożyć preparat nawilżający. Ważne jest, aby miał on odpowiedni skład.
Produkty drogeryjne raczej nie zapewnią odpowiedniego poziomu ochrony. Idealne kremy do rąk nie powinny zawierać substancji drażniących, takich jak retinol lub inne serum przeciwstarzeniowe, a także substancji zapachowych. Mydło do rąk powinno być również delikatne i bezzapachowe.

W Lines mamy w asortymencie duży wybór kremów ochronnych dedykowanych dla pracowników służby zdrowia, branży medycyny estetycznej, beauty, weterynarii czy pracowników opieki paliatywnej i hospicjów. Z przyjemnością odpowiemy na Wasze pytania w tym temacie.