Rękaw do sterylizacji to rodzaj opakowania, w którym umieszczane są narzędzia wielorazowego użytku, zanim zostaną poddane procesowi sterylizacji. W branży medycznej wykorzystuje się je przede wszystkim w przychodniach, szpitalach, prywatnych gabinetach, a także sterylizatorniach. Formę rękawa tworzą dwie warstwy – papierowa i foliowa, które razem budują wytrzymałą strukturę odporną na przekłucia czy rozdarcia. Mocny zgrzew i wysokiej jakości tworzywo gwarantują pełne bezpieczeństwo podczas sterylizacji i przechowywania. Konstrukcja rękawa zapewnia z kolei możliwość oszczędnego dysponowania materiałem i przygotowywania pakietów ściśle dopasowanych do rozmiaru umieszczanych wewnątrz narzędzi.
Rękaw do sterylizacji – dlaczego warto?
Zaletą rękawów używanych w procesie sterylizacji jest ich uniwersalność. Mogą być wykorzystywane w przypadku narzędzi różnego rodzaju bez względu na rozmiar, kształt czy budowę. Rękawy są zwinięte w rolki o długości 200 metrów, z których klient może przygotować dowolną ilość pakietów w wybranym rozmiarze. Szerokość rękawów, które mamy w ofercie, to: 50 mm, 75 mm, 100 mm, 120 mm, 150 mm, 200 mm, 250 mm, 300 mm, 350 mm, 380 mm. Możliwość samodzielnego dopasowania długości przygotowywanych pakietów pozwala generować oszczędności, szczególnie przy dużej liczbie sterylizowanych pakietów. Aby ekonomicznie korzystać również z autoklawu warto pamiętać, że pakiety można układać warstwowo, ale pod warunkiem, że folia przylegać będzie do folii, a papier do papieru. Przezroczysta część rękawa pozwala podejrzeć zawartość, co ułatwia przechowywanie, a potem korzystanie z wyjałowionych narzędzi. Ważnym elementem jest też wskaźnik obecny przy każdym pakiecie, informujący o przebiegu procesu sterylizacji.
Dostępne w ofercie hurtowni Lines rękawy przeznaczone są do trzech rodzajów sterylizacji: parą wodną w nadciśnieniu, formaldehydem lub tlenkiem etylenu. Służą także do bezpiecznego przechowywania wyjałowionych narzędzi, aż do momentu ich zastosowania. Powierzchnia, jaką posiada
rękaw do sterylizacji, stanowi skuteczną barierę chroniącą przed przedostaniem się mikroorganizmów i zachowującą sterylność przechowywanej zawartości w określonych warunkach i czasie regulowanym przepisami prawa.
Sterylizacja w autoklawie – jak poprawnie przygotować wsady?
Bezpieczeństwo pacjentów korzystających z zabiegów i badań w placówkach medycznych wymaga, aby wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku traktować jako potencjalnie skażone. Na ich powierzchni mogą bowiem znajdować się chorobotwórcze patogeny. Zanim wykorzystamy
rękaw do sterylizacji, narzędzia wielokrotnego użytku muszą wcześniej zostać zdezynfekowane i umyte. Działanie środka dezynfekującego niszczy formy wegetatywne drobnoustrojów, jednak na narzędziach wciąż pozostają przetrwalniki bakteryjne. Są to spoczynkowe formy bakterii, które w korzystnych warunkach, np. trafiając do organizmu kolejnego pacjenta, mogą się uaktywnić. Mocne i odporne na rozdarcia rękawy umożliwiają sprawne przeprowadzenie sterylizacji, w wyniku której usunięte zostają mikroorganizmy w każdej postaci. Aby jednak proces ten był w pełni skuteczny, należy przeprowadzić go we właściwy sposób. Narzędzia, które mamy zamiar umieścić wewnątrz rękawa, powinny być suche. Rękawy nie są samoprzylepne, dlatego po wypełnieniu ich zawartością należy połączyć obie warstwy przy użyciu zgrzewarki. W trakcie tych czynności trzeba pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze, należy pozostawić wolną przestrzeń pomiędzy zawartością pakietu a zgrzewami. Po drugie, z pakietu należy usunąć powstałe pęcherzyki powietrza, aby uniknąć ewentualnego rozszczelnienia.
Alternatywnym sposobem pakowania narzędzi są torebki do sterylizacji – również dostępne w ofercie naszej hurtowni. Ich zastosowanie nie wymaga zgrzewania, co sprawia, że są jeszcze bardziej wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Można je jednak zakupić w ściśle określonych rozmiarach, co uniemożliwia indywidualne dopasowanie. Wszystkie produkty spełniają wymagania norm EN868 oraz EN11607, posiadają znak CE oraz zostały zarejestrowane jako wyroby medyczne.