Torebki i rękawy do sterylizacji to jednorazowe wyroby papierowo- foliowe, przeznaczone do sterylizacji narzędzi parą wodną w nadciśnieniu, formaldehydem lub tlenkiem etylenu. Zapewniają bezpieczną sterylizację i przechowywanie materiałów medycznych. Górna warstwa torebek i rękawów to przezroczysta folia, dzięki której widać co znajduje się wewnątrz. Folia ta jest odporna na cięcia oraz przebijanie. Mocny zgrzew folii z papierem zapobiega przenikaniu mikroorganizmów, umożliwia również bardzo łatwy i bezpyłowy sposób otwierania. Torebki i rękawy posiadają wskaźniki, które pozwalają stwierdzić czy proces sterylizacji przebiegł prawidłowo. Wskaźniki są zarówno do sterylizacji parą wodną , formaldehydem i tlenkiem etylenu.
Torebki są samoprzylepne nie wymagają używania zgrzewarki i mają określone wymiary np. 57 mm x 70 mm , 57 m x 100 mm, 90 mm x 130 mm, 135 mm x 260 mm. Natomiast rękawy foliowo- papierowe wymagają użycia zgrzewarki, ale pozwalają przygotować pakiet o takich wymiarach jaki jest potrzebny do danego rozmiaru narzędzi.
Rękawy są zwinięte w rolki o długości 200 metrów. Szerokość rękawów, które mamy w ofercie to: 50 mm, 75 mm, 100 mm, 120 mm, 150 mm, 200 mm, 250 mm, 300 mm, 350 mm, 380 mm.
Poza wyżej opisanymi tradycyjnymi rękawami oferujemy również rękawy z zakładką tzw. fałdą. Rękawy te są poszerzone o dodatkowy papier, który pozwala na sterylizację nie tylko płaskich narzędzi. Rękawy te mają pisane takie same szerokości jak rękawy bez fałdy, ale rolki są krótsze mają 100 metrów długości.
Wszystkie sprzedawane przez nas torebki i rękawy spełniają wymagania norm EN868 oraz EN11607, posiadają znak CE i rejestrację jako wyrób medyczny.
Przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa w placówkach medycznych jest szczególnie istotne. Wykonywanie zabiegów oraz badań jałowymi narzędziami to absolutna konieczność i obowiązek. Sterylizacja jest więc nieodłącznym elementem dbania o czystość gabinetu, przychodni lub szpitala, mającym na celu zabezpieczenie przed chorobami zakaźnymi zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. W procesie usuwania mikroorganizmów z powierzchni narzędzi wielokrotnego użytku stosowane są rękawy i torebki do sterylizacji. To w nich przechowywane są także jałowe narzędzia gotowe do ponownego zastosowania.
Rękawy i torebki do sterylizacji – na co zwrócić uwagę podczas ich użytkowania?
Przygotowanie narzędzi to jeden z najważniejszych elementów sterylizacji. Wykorzystywane w tym celu torebki do sterylizacji ułatwiają zapakowanie narzędzi, przez co skróceniu ulega czas trwania całego procesu. Wynika to z faktu, że są one produktem bezpośrednio przygotowanym do użycia, co minimalizuje ilość koniecznych do wykonania czynności. Rękawy do sterylizacji wymagają pocięcia oraz zabezpieczenia przy użyciu zgrzewarki, ale ich wykorzystanie może okazać się bardzo ekonomiczne. Znaczącym atutem jest możliwość szczegółowego dopasowania wielkości opakowania do jego zawartości. A zatem im więcej narzędzi poddajemy sterylizacji, tym bardziej takie rozwiązanie staje się oszczędne. Zastosowanie rękawów wymusza jednak konieczność zgrzewania ich po obu stronach, co trwa dłużej i wymaga posiadania zgrzewarki.
Niezależnie, czy korzystamy z torebek, czy też z rękawów, podczas sterylizowania narzędzi trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, należy zachować szczególną ostrożność w trakcie kontaktu z brudnymi narzędziami, co ma miejsce podczas ich dezynfekcji poprzedzającej proces wyjałowienia. Po drugie, należy zwrócić uwagę, aby narzędzia wkładane do rękawa lub torebki były suche, a cała zawartość mieściła się w około 2/3 powierzchni przygotowywanego pakietu. Jałowe narzędzia wyjmuje się bezpośrednio przed wykonywanym badaniem czy zabiegiem. Narzędzie powinno więc zostać zapakowane w taki sposób, aby po otwarciu torebki lub rękawa złapać je wprost za uchwyt.
Naszym klientom oferujemy mocne i wytrzymałe rękawy oraz torebki do sterylizacji odporne na wilgoć i rozdarcia oraz opatrzone niezbędnym certyfikatem akceptowanym przez Sanepid. Zarówno torebki jak rękawy wyposażone są we wskaźniki pokazujące czy dany pakiet poddany był sterylizacji.