Zaopatrujemy gabinety urologiczne w sprzęt jednorazowego użytku, do którego należą: Rękawice diagnostyczne i chirurgiczne (vide: zakładka rękawice)

Cewniki urologiczne -  w naszej ofercie posiadamy jednorazowe, jałowe cewniki urologiczne.

Najczęściej stosowane rodzaje cewników:  Foley’a, Nelatona, Couvelaire'a, Tiemanna, Malecota, Pezzera. Różnią się one między sobą budową i przeznaczeniem.

Cewniki urologiczne

Cewnik Foley

Cewnik Foley rys. f - wykonany z silikonu lub lateksu pokrytego silikonem. Prosty, samoutrzymujący się, posiada 2 otwory (rzadko 3 i 4) oraz balonik 5 ml lub 30 ml, który zapobiega wysunięciu się cewnika. Balonik napełnia się solą fizjologiczną lub wodą destylowaną. Służy do długotrwałego drenowania pęcherza moczowego.

Nelaton

Nelaton rys. a - prosty do krótkotrwałego cewnikowania. Może być utrzymywany w pęcherzu przez kilka dni, ale trzeba go przymocować do skóry.

Couvelair

Couvelair rys. b- prosty, posiada otwór na końcu i na boku. Stosowany do płukania pęcherza oraz u osób z krwiomoczem.

Tiemann

Tiemann rys. c- zagięty ze stożkowatą końcówką. Stosowany u osób z powiększoną prostatą lub zwężoną cewką moczową

Malecot

Malecot rys. d- prosty, samoutrzymujący się cewnik, zakończony końcówką w postaci główki. Stosowany u pacjentów po zabiegach urologicznych, zakładany jest  drogą operacyjną.

Pezzer

Pezzer rys. e- różni się od cewnika Malecota jedynie kształtem główki. Stosowany jest po zabiegach, do utrzymywania przetoki nadłonowej pęcherza.

Rozmiary cewników określone są w skali French lub Charriera (F lub Ch). 1 F lub Ch odpowiada  3,3 mm średnicy zewnętrznej cewnika np. cewnik Ch 10 to cewnik o średnicy zewnętrznej około 3,3 mm.

Oferujemy również cewniki zewnętrzne- dostępne rozmiary to 25 mm, 29 mm, 32mm

Cewnik zewnętrzny

Worki do moczu

Uzupełnienie do cewników wewnętrznych i zewnętrznych typu Foley stanowią jałowe, jednorazowego użytku worki do moczu.

Najpopularniejsze worki to worki do dobowej/nocnej/dziennej zbiórki moczu o pojemności 2000 ml z drenem 90 cm, wykonane z PVC, z zaworem spustowym poprzecznym typ T.

W naszej ofercie mamy także wykonane z plastiku wieszaki do worków oraz zatyczki do cewników.

Wieszaki umożliwiają wygodne zawieszenie worków na krawędzi łóżka lub wózka, a zatyczki stosowane są do zamykania cewników.

Bardzo ważny przy cewnikowaniu jest żel ze środkiem znieczulającym (najczęściej lidokainą). W ofercie mamy Cath żel o pojemności 12,5g.

Możemy również zaproponować Państwu  gotowe zestawy do cewnikowania. Zawierają one pęsetę, tackę, podkład, kompresy, rękawiczki, tampony w kształcie śliwki. Bardziej rozbudowane dodatkowo posiadają strzykawkę, ampułkę z wodą oraz igłę.

Cewniki urologiczne – rodzaje

Cewniki wykorzystywane są do odprowadzania moczu, kiedy niemożliwe okazuje się samodzielne załatwienie potrzeb fizjologicznych. Umieszczony w pęcherzu cewnik wewnętrzny transportuje mocz do znajdującego się na zewnątrz woreczka, w którym jest on gromadzony i przechowywany. W sprzedaży dostępne są cewniki urologiczne o różnym kształcie, rozmiarze i wykonane z odmiennych materiałów, a ich unikalna konstrukcja umożliwia dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Dla przykładu cewnik Foleya wyróżnia charakterystyczny balon, który dzięki wypełniającej go cieczy utrzymuje cewnik cały czas na swoim miejscu, chroniąc przed jego przemieszczeniem się poza obręb pęcherza. Tiemann to z kolei cewnik z charakterystycznym kształtem końcówki. Jej zagięcie okazuje się niezbędne w sytuacji, gdy nie można zastosować cewnika prostego. Duża cześć cewników wykonywana jest z lateksu, niestety jest to rodzaj tworzywa, które może stać się przyczyną alergii. Dla pacjentów, u których w odpowiedzi na kontakt z lateksem pojawia się reakcja nadwrażliwości, przeznaczone są cewniki wykonane np. z silikonu.

Cewnikowanie pacjentów

Cewniki urologiczne najczęściej wykorzystuje się po przebytych zabiegach i operacjach, ale to nie jedyne ich zastosowanie. Cewnikowanie umożliwia podawanie niektórych leków, a także może być konieczne w związku z przeprowadzanymi badaniami. Cewniki wewnętrzne zakładane są przy pomocy personelu medycznego lub w ramach samocewnikowania – najczęściej w sytuacjach, gdy pacjent korzysta z cewnika długotrwale. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku ogromne znaczenie ma przestrzeganie zasad higieny: zarówno własnego ciała, jak i poszczególnych elementów wchodzących w skład zestawu do cewnikowania. Należy jak najrzadziej odłączać worek od cewnika, a także dbać o prawidłowe nawodnienie pacjenta.

Naszą hurtownię zaopatrzyliśmy w cewniki urologiczne dostępne w wielu różnych rozmiarach i kształtach, a także kompletne zestawy do cewnikowana dedykowane do zaopatrzenia oddziałów urologicznych, oddziałów intensywnej terapii oraz wszelkich miejsc, gdzie konieczne jest cewnikowanie pacjentów.